Strona główna arrow Aktualności arrow Zakończyliśmy Akcję Czynnej Ochrony Płazów 2022
Zakończyliśmy Akcję Czynnej Ochrony Płazów 2022 Drukuj
 

4 maja zakończyliśmy Akcję Czynnej Ochrony Płazów 2022. Akcja trwała w tym roku 44 dni i w tym czasie przenieśliśmy przez drogi 7161 osobników płazów! To rekordowa liczba, ale też długość naszych płotków była w tym roku rekordowa - przy ul. Paczoskiego w Białowieży oraz przy kładce Żebra Żubra zabezpieczaliśmy łącznie około 1000 metrów dróg!

Cała Akcja nie mogłaby się odbyć bez udziału i pomocy wieeeeelu osób. Dlatego serdeczne podziękowania kierujemy do uczniów lokalnych szkół: Technikum Leśnego w Białowieży stawiających płotki przy kładce Żebra Żubra (z ogromną rzetelnością i pracowitością) oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białowieży, którzy solidnie i z wielkim zaangażowaniem wykonywali kontrole wiader-pułapek. Dziękujemy również wszystkim pracownikom Białowieskiego Parku Narodowego, którzy pracowali i pomagali w realizacji Akcji.

W tegorocznej Akcji przenieśliśmy płazy następujących gatunków i grup:

ropucha szara - 6092 osobników

żaba trawna - 855 osobników

żaba moczarowa - 72 osobniki

żaby brunatne nieoznaczone - 76 osobników

żaby zielone nieoznaczone - 45 osobników

traszka zwyczajna - 20 osobników

traszka grzebieniasta - 5 osobników

Cieszymy się, że pomimo zakazu przebywania w Białowieży udało się zorganizować zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych powiatu hajnowskiego. Możliwość przebywania z dziećmi i młodzieżą  daje dużą frajdę doświadczania ich zapału, ciekawości, wiedzy, otwartości. I bardzo cieszy  nastawienie do przyrody, a czasem przełamywanie własnych uprzedzeń.

Tegoroczna Akcja to także „psikus" pogody. Tydzień po rozstawieniu płotków temperatura znacznie się obniżyła i spadł śnieg - i to nie byle jaki, bo o grubości równej wysokości naszych płotków! I utrzymywał się przez prawie tydzień... Obawialiśmy się czy świeżo wybudzone płazy poradzą sobie w takich warunkach, ale także czy nasze płotki to przetrwają. Na szczęście wszystko skończyło się bez większych szkód - płazy liczebnie dopisały, a płotki przetrwały próbę zimy.

Co nas jeszcze cieszy, to gatunki płazów - zwłaszcza ogoniastych. Nie tylko z resztą nas, bo dużą frajdę z kontaktu z nimi mieli wolontariusze.

 
1.
2plazy.png
2.
3plazy.png
3.
4plazy.png
4.
5plazy.png
5.
6plazy.png
6.
7plazy.png
7.
8plazy.png


 
  • Polish
  • English
home