WSPIERAJ¡ NAS

 

ZACHÊCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promuj±cego

NFO¦iGW

 

WFO¦iGW w Bia³ymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Bia³owieskiego Parku Narodowego

 

Kompania Piwowarska S.A.

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIA£OWIESKI
   PARK NARODOWY

 
OBOWI¡ZUJ¡CE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona g³ówna
Podsumowanie projektu "Przyrodnicza skarbnica ponad granicami" Drukuj
 

W dniu 23.05.2022 r. odby³o siê podsumowanie dzia³añ realizowanych w ramach projektu „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami", trwaj±cego od czerwca 2021 r. do koñca maja 2022 r.

W podsumowaniu uczestniczyli: Lider Projektu - Bia³owieski Park Narodowy, oraz polscy partnerzy - II Liceum Ogólnokszta³c±ce z Dodatkow± Nauk± Jêzyka Bia³oruskiego (gospodarz uroczysto¶ci) i Powiat Hajnowski. Na uroczysto¶æ przybyli zaproszeni go¶cie - przedstawiciele w³adz samorz±dowych, instytucji z regionu oraz media.
Celem realizacji projektu „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami" by³o zwiêkszanie ¶wiadomo¶ci mieszkañców regionu odno¶nie potrzeby ochrony i zachowania cennych, zagro¿onych gatunków ro¶lin wystêpuj±cych w regionie Puszczy Bia³owieskiej. Jednym z jego za³o¿eñ by³o wskazanie, ¿e istniej± alternatywne metody pozyskania ro¶lin u¿ytkowych, z zachowaniem ich stanowisk w naturalnym ekosystemie - tym samym zachowanie bioró¿norodno¶ci przyrody. Jednocze¶nie dzia³ania projektu podkre¶la³y relacje cz³owieka z przyrod±, min. poprzez przypomnienie znaczenia wybranych gatunków ro¶lin stosowanych w zio³olecznictwie, kulinariach i zwyczajach ludowych.
Dzia³ania projektowe realizowali: uczniowie, nauczyciele oraz spo³eczno¶æ lokalna regionu Puszczy. W wyniku realizacji przedsiêwziêcia zosta³a wykszta³cona kadra nauczycieli - liderów i uczniów - edukatorów. Prowadz± oni tematyczn± edukacjê rówie¶nicz± dziêki doskonale wyposa¿onemu Centrum Edukacyjnemu, utworzonemu w II Liceum Ogólnokszta³c±cym z Dodatkow± Nauk± Jêzyka Bia³oruskiego w Hajnówce z funduszy projektowych, jak równie¿ poprzez media spo³eczno¶ciowe, ekspozycjê edukacyjn± na x-banerach oraz wystawê fotograficzn± prezentuj±c± rzadkie gatunki ro¶lin i wa¿ne ro¶liny u¿ytkowe w regionie - uroczy¶cie otwart± w trakcie uroczysto¶ci w dniu 23 maja. Uczniowie - edukatorzy zdobywali dodatkow± wiedzê dziêki uczestnictwie w warsztatach, równie¿ na zajêciach w ramach Obozu „¯yj m±drze z przyrod±", prowadzonych miêdzy innymi w obiektach Bia³owieskiego Parku Narodowego - w tym, w najlepiej zachowanym fragmencie Puszczy o wyj±tkowym charakterze i cechach lasu naturalnego oraz na mniej znanych terenach Parku, ale atrakcyjnych pod wzglêdem przyrodniczym i turystycznym - w pó³nocnej jego czê¶ci. W wyk³adach i zajêciach terenowych uczestniczyli równie¿ nauczyciele i pracownicy obszarów ochronnych.
W trakcie uroczysto¶ci odby³o siê wrêczenie nagród i wyró¿nieñ uczestnikom konkursów „Skarby naszej przyrody", og³oszonych w ramach projektu.
Z uwagi na fakt, ¿e by³o to ostatnie oficjalne spotkanie realizatorów projektu, odby³o siê nie tylko podsumowanie jego dzia³añ, ale równie¿ dyskusje i opinie dotycz±ce realizacji. Oto niektóre z nich:
Czujê siê pozytywnie zainspirowana do tego, aby uczyæ siê wiêcej o ro¶linach po zakoñczeniu projektu i poznawaæ je na w³asn± rêkê - powiedzia³a Martyna Stepaniuk, uczennica z grupy projektowej.
Wszyscy s± zgodni co do tego, ¿e by³a to bardzo interesuj±ca i warto¶ciowa inicjatywa u¶wiadamiaj±ca lokalnej spo³eczno¶ci, w tym m³odzie¿y, jak wa¿ne i potrzebne s± dzia³ania s³u¿±ce ochronie rodzimej przyrody - takie s³owa przekaza³ dyrektor BPN, dr hab. Micha³ Krzysiak, natomiast  wicestarosta Joanna Koj³o zaznaczy³a, ¿e wiedza i umiejêtno¶ci uczestników projektu s± niezbywalne, zostan± z nimi. Wszyscy zgodzimy siê z tez±, ¿e Puszcza Bia³owieska to najprawdziwsza, tytu³owa „przyrodnicza skarbnica".
Partnerzy wyrazili wolê kontynuacji inicjatyw podjêtych w projekcie, co zapewni jego trwa³o¶æ, ale przede wszystkim wzmocni ochronê przyrody - naszego cennego skarbu narodowego. 

Projekt pt. „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami" jest wspó³finansowany z Programu Wspó³pracy Transgranicznej Polska-Bia³oru¶-Ukraina 2014-2020, Cel tematyczny: Dziedzictwo, Priorytet 1.2 Promocja i zachowanie dziedzictwa naturalnego.

Beneficjentem Wiod±cym by³ Bia³owieski Park Narodowy, który w imieniu polskich partnerów wniós³ wymagany wk³ad finansowy w wysoko¶ci 10% warto¶ci projektu.

Ca³kowita warto¶æ projektu:  66 768,00 €
Kwota dofinansowania   59 968,76 €

 
1.
01.jpg
2.
02.jpg
3.
03.jpg
4.
04.jpg
5.
05.jpg
6.
06.jpg
7.
07.jpg
8.
08.jpg
9.
09.jpg
10.
10.jpg
11.
11.jpg
12.
13.jpg

Fotografie: Ma³gorzata Karczewska (BPN), Oliwia Siemieniaka (II LO z DNJB)

Wiêcej informacji:

TVP 3
https://bialystok.tvp.pl/679812/tydzien-bialoruski
(od 9.39 minuty do: 17.28 minuty)

Radio Bia³ystok
https://www.radio.bialystok.pl/pogon/index/id/214253

www i Fbhttps://samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski/przyrodnicza-skarbicna-ponad-granicami---podsumowanie-projektu

https://www.facebook.com/PowiatHajnowski/posts/535909828187015

https://www.facebook.com/PowiatHajnowski/posts/537138211397510

https://hajnowka.naszemiasto.pl/uczniowie-z-ii-lo-w-hajnowce-zakonczyli-wielki-projekt/ar/c1-8831377

 

Odpowiedzialno¶æ za zawarto¶æ tej notatki prasowej le¿y wy³±cznie po stronie Bia³owieskiego Parku Narodowego i nie mo¿e byæ w ¿adnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarz±dzaj±cej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Polska-Bia³oru¶-Ukraina 2014-2020.




 
 
Ministerstwo Klimatu i ¦rodowiska
 Kompleksowa Ochrona ¯ubra w Polsce

 

 

Kraina ¯ubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Pañstwowych w Bia³ymstoku

Nadle¶nictwo Bia³owie¿a

Nadle¶nictwo Browsk

Nadle¶nictwo Hajnówka

Nadle¶nictwa Le¶nego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Bia³owieska”

  • Polish
  • English
home