PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
"Wśród drzew". Prace Jerzego Iwacika w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego Drukuj
 

Od 4 listopada 2022 r. (piątek) we wszystkich 3 salach wystaw czasowych Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży można poznać twórczość: Jerzego Iwacika, mieszkańca Hajnówki.


 

Jerzy Iwacik urodził się w 1970 w Hajnówce. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Architektury Wnętrz i Designu oraz Rzeźby. W trakcie studiów, a także później, przez pewien czas pracował w agencjach reklamowych co wpłynęło na poszerzenie znajomości grafiki komputerowej. Mieszka w Hajnówce. Zajmuje się rzeźbą i rysunkiem, z rzadka malarstwem i grafiką. Największą jego pasją jest rzeźba, w której czuje swój potencjał twórczy. Znany jest przede wszystkim z rzeźb, które są pokłosiem wznowionych plenerów hajnowskich, przyniosły mu uznanie środowiska artystycznego. Jego prace spotkać można w przestrzeni miejskiej Hajnówki, Białegostoku. Mają je kolekcjonerzy w Niemczech, Belgii, Anglii, Indiach, czy USA. Jerzy Iwacik zajmuje się też wykonywaniem drewnianych krzyży wotywnych. Nawiązuje do lokalnej tradycji Podlasia z typowym zdobnictwem i ornamentyką. Jego krzyże można zobaczyć ustawione m.in. w świętym miejscu Krynoczka w Puszczy Białowieskiej, na cmentarzu w Szeszyłach w gm. Boćki, czy przy rozstaju dróg w Czyżach.  W 2013 r. postawił drewniany krzyż przy monasterze w Sakach w gm. Kleszczele, który był rekonstrukcją krzyża jego dziadka wykonanego w 1947 r. ku pamięci furmanów pomordowanych przez Burego.
Wystawa w Muzeum BPN prezentuje inny rodzaj artystycznej wrażliwości twórcy - Jerzy Iwacik jest uważnym rysownikiem.

"Dlaczego drzewa? Bo są jedną z najbardziej wrażliwych roślin, najbardziej doskonałych i zmiennych. Bez lasów, bez drzew - nie ma nas. Stąd tematem przewodnim jest Puszcza Białowieska. Mieszkając w bezpośrednim sąsiedztwie unikalnego obiektu przyrodniczego Autor czerpie motywy z otoczenia. Wystawa ma charakter wielowymiarowy. Zobaczymy na niej prace realistyczne i takie, które kreatywnie odwzorowują krajobraz, klimat i atmosferę najstarszego lasu.
W Puszczy drzewa są kluczowym aspektem każdego zbiorowiska. Ich wygląd naturalnie różnicuje krajobraz. Same w sobie są różnorodne. Mają skomplikowany wygląd, który trudno uchwycić. Szkicując ich sylwetki Autor miał okazję popracować nad sprawnością warsztatową.
Osobną grupą prac na wystawie są te, które powstały jako uboczny efekt kilkumiesięcznego projektu badawczego w Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego, którego był uczestnikiem kilka lat temu. To zestaw rysunków 13 gatunków drzew o rozmiarach pomników przyrody. Sylwetki największych osobników szkicował widząc każde drzewo w naturze. Wówczas przemierzając las z narzędziami pomiarowymi zachwycił się najstarszym lasem tej części świata. Kompozycja każdej pracy Jerzego Iwacika jest dokładnie określona przez fizyczność drzewa.
Zobaczymy drzewa, które będąc częścią natury mistrzowsko budują scenerię. Widzimy też drzewa, które są również indywidualnymi bohaterami, jakby wyczarowanymi z wyobraźni. Tymczasem jest to kwestia spojrzenia na realny obiekt z innej perspektywy. Tej, gdy drzewo jako część natury zaczyna mówić do nas o takich ideach jak życie, śmierć, wieczność, strach, mądrość, spokój. I oczywiste stają się stwierdzenia, że od drzew możemy nauczyć się tego, by zadbać o siebie. Być „uziemionym" bez względu na to, jak duży sukces osiągamy. Pamiętać, że jest w nas ogromna siła, a wyzwania są po to, aby nas wzmocnić. Że może należy odpuść sobie perfekcjonizm, a poświęcać czas na bycie obecnym, po prostu.

Niezależnie indywidualnego odbioru prac pana Jerzego Iwacika wszystkie one mają wspólną cechę. Są one przedłużeniem szacunku Artysty do Puszczy, jako fascynującego miejsca, które zawiera nieskończoną ilość znaczeń dla każdego z nas. I potencjał, by wzbudzić w nas fale emocji.

Prezentowana kolekcja składa się z 85 prac w różnych formatach (50x70 cm i 70x100 cm) i różnych technikach. Wiele rysunków prezentowanych jest po raz pierwszy. Wykonane są w technice ołówka, węgla, pasteli i tuszu. Za pomocą barw, często monochromatycznych i rzeźbiarsko traktowanej formy z jego prac emanuje energia i tajemniczość.
Prezentacja w Muzeum to jego druga wystawa indywidualna. Kilka tygodni temu jego prace były prezentowane na wystawie w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki".

Spotkanie z Artystą odbyło się 4 listopada 2022 r. (piątek) o godzinie 17.00 podczas wernisażu w Białowieży.
Wystawę można oglądać w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w dniach i godzinach otwarcia obiektu: od wtorku do niedzieli: 9:00 - 16:00
Więcej informacji: kustosz Ewa Moroz-Keczyńska, Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

na podstawie tekstu Agnieszki Tichoniuk (historyk sztuki)
Ewa Moroz-Keczyńska

 
1.
praca_01.jpg
2.
praca_02.jpg
3.
praca_03.jpg
4.
praca_04.jpg
5.
praca_05.jpg
6.
praca_06.jpg
7.
praca_07.jpg
8.
praca_08.jpg
9.
wernisaz_01.jpg
10.
wernisaz_02.jpg
11.
wernisaz_03.jpg
12.
wernisaz_04.jpg
13.
wernisaz_05.jpg
14.
wernisaz_06.jpg
15.
wernisaz_07.jpg
16.
wernisaz_08.jpg
17.
wernisaz_09.jpg
18.
wernisaz_10.jpg
19.
wernisaz_11.jpg
20.
wernisaz_12.jpg
21.
wernisaz_13.jpg
22.
wernisaz_14.jpg
23.
wernisaz_15.jpg
24.
wernisaz_16.jpg


 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home