bip
T³umacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Bia³ymstoku

                             WSPIERAJ¡ NAS

 

ZACHÊCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promuj±cego

NFO¦iGW

 

WFO¦iGW w Bia³ymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Bia³owieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIA£OWIESKI
   PARK NARODOWY

 
OBOWI¡ZUJ¡CE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
 
Strona g³ówna
Noc Sów - relacja z wydarzenia Drukuj
 

W sobotê 11 lutego Bia³owieski Park Narodowy zorganizowa³ Noc Sów koordynowan± przez Stowarzyszenie Jestem na pTAK! Przeprowadzili¶my j± w dwóch lokalizacjach w Puszczy Bia³owieskiej: na terenie Bia³owieskiego Parku Narodowego oraz w pobli¿u Starej Bia³owie¿y.

Tegoroczna Noc Sów odby³a siê stosunkowo wcze¶nie, bo pocz±tek lutego to pocz±tek sezonu godowego niektórych puszczañskich gatunków sów. Poci±ga to za sob± ich zwiêkszon± aktywno¶æ g³osow± zwi±zan± z zajmowaniem terytoriów lêgowych, znajdowaniem partnera oraz przynoszeniem przez samca po¿ywienia dla samicy. Pocz±tek sezonu lêgowego wyra¼nie zaznaczy³ siê u puszczyka, którego s³ychaæ by³o ju¿ od stycznia. Aktywno¶æ g³osow± w dobrych warunkach pogody wykazywa³y te¿ ju¿ na pocz±tku lutego sóweczki, rzadziej w³ochatki. Niestety, 11 lutego, wybrany przez nas na termin Nocy Sów, okaza³ siê niesprzyjaj±cy pogodowo: wia³ wiatr, pada³o lub m¿y³o, by³o mgli¶cie. W takich warunkach sowy niechêtnie siê odzywaj± lub – jak w nasz± Noc Sów – w ogóle.

Relacja z Nocy Sów w pobli¿u Starej Bia³owie¿y: Na pocz±tku Nocy Sów opowiedzieli¶my o gatunkach sów wystêpuj±cych w Polsce, o ich przystosowaniach do nocnego i drapie¿niczego trybu ¿ycia. Podczas spaceru wskazywali¶my na elementy ¶rodowiska le¶nego sprzyjaj±ce le¶nym gatunkom sów: grube drzewa, stare i zamieraj±ce drzewa z dziuplami powsta³ymi naturalnie i wykutymi przez dziêcio³y, ró¿norodno¶æ lasu (wieku, struktury, gatunków drzew), naturalny charakter lasu. Uda³o siê znale¼æ ¶lady bytowania sów: miejsca dziennego odpoczynku, wypluwki, ¶lady sto³ówki (pozosta³o¶ci mysich skórek). Mówili¶my o prowadzeniu badañ i monitoringu sów, sezonie lêgowym, sowiej diecie i zagro¿eniach, pokazywali¶my sowie pióra, porównuj±c je z piórami dziennych ptaków drapie¿nych.

Relacja z Nocy Sów na Zamoszu: Zostali¶my powitani przez ¿ubra pas±cego siê w okolicy miejsca zbiórki. Nastêpnie udali¶my siê na prezentacje multimedialne na temat biologii i ekologii sów. Zapoznali¶my siê z gatunkami sów lêgowych w Polsce oraz wydawanymi przez nie g³osami. Obejrzeli¶my eksponaty wypo¿yczone z Muzeum Przyrodniczo-Le¶nego: sóweczkê, w³ochatkê, uszatkê, puszczyka, p³omykówkê. Przedstawili¶my ¶lady sów, jakie mo¿na znale¼æ w terenie i rozpoznaæ przynale¿no¶æ gatunkow±: wypluwki sóweczki i puszczyka oraz pióra uszatki.

Na zakoñczenie Nocy Sów odby³o siê ognisko, daj±c uczestnikom mo¿liwo¶æ ogrzania siê przy jego ciep³ych p³omieniach oraz opowie¶ci sowich, przyrodniczych i nie tylko.

Dziêkujemy uczestnikom za bardzo sympatyczne wspólne spêdzenie czasu!












 
Ministerstwo Klimatu i ¦rodowiska
 Kompleksowa Ochrona ¯ubra w Polsce

 

 

Kraina ¯ubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Pañstwowych w Bia³ymstoku

Nadle¶nictwo Bia³owie¿a

Nadle¶nictwo Browsk

Nadle¶nictwo Hajnówka

Nadle¶nictwa Le¶nego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Bia³owieska”

  • Polish
  • English
home