PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
Zapraszamy na wernisaż nowej wystawy w Muzeum BPN - 19 maja 2023 r., godzina 17:00 Drukuj
 

„Między Puszczą a Polami” Białowieski Park Narodowy zorganizował pierwszą autorską wystawę Adama Wysockiego, mieszkańca Hajnówki. Zapraszamy na wernisaż 19 maja 2023 r. o 17.00.

Prezentacja 50 fotografii przyrodniczych w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego to dla autora - Adama Wysockiego - pierwsza publiczna prezentacja prac. Natomiast dla Białowieskiego Parku Narodowego to radość, że organizując wystawę możemy przyczynić się do ukazania artystycznego zachwytu nad unikalną przyrodą Puszczy Białowieskiej i promowania fotograficznych pasji mieszkańców.

Historia Adama Wysockiego jest przykładem tego, że pasja fotografowania przyrody może zmieniać sposób postrzegania świata i nasze w nim miejsce. Zatrzymywanie w kadrze ulotnego piękna natury i dzielenia się nim z nami - nam pozwala lepiej zrozumieć potrzebę jej ochrony.

Tytuł wystawy nawiązuje do dwóch przestrzeni, w których Autor wykonywał zdjęcia. Naturalna Puszcza i otaczające ją szachownice pól to przykłady dwóch różnych krajobrazów, które tu, na Podlasiu, harmonijnie współwystępują. Adam Wysocki docenia ich złożoność, a dodatkowo wyróżnia się w portretowaniu dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Spędził kilkanaście lat obserwując zachowania dzikich zwierząt, a uzyskana praktyczna wiedza o ich zachowaniach i zwyczajach pozwala mu uchwycić oszałamiające obrazy, które przekazują piękno i siłę lub delikatność bohaterów jego zdjęć. Jego fotografie często pokazują zwierzęta w akcji, czy to zająca uciekającego z drogi, czy majestatycznie odpoczywającego żubra. To, co wyróżnia prace Adama, to jego zdolność do uchwycenia istoty każdego fotografowanego zwierzęcia. Raz będzie to czujność drapieżnika widoczna w sylwetce polującej lisicy, innym razem elegancja czapli podczas polowania, lub pozorny spokój włochatki sfotografowanej w ciągu dnia. Każde zdjęcie przesiąknięte jest poczuciem osobowości i indywidualności, a to sprawia, że każde stworzenie na fotografii ożywa.

1.
18_male.jpg
2.
23_male.jpg
3.
42_male.jpg
4.
45_male.jpg

Aby osiągnąć ten poziom poznania zwierząt, Adam spędza długie godziny w terenie, cierpliwie obserwuje i czeka na idealne ujęcie. Bo sztuka fotografii dzikiej przyrody to przede wszystkim głębokie jej rozumienie, uważność. I tę właśnie miłość do przyrody i szacunek dla zwierząt widać w każdej jego pracy. Portretowanie zwierząt jest dla niego emocjonalnym przeżyciem  i satysfakcjonującym doświadczeniem poznawczym. My, oglądając uchwycone przez niego piękno i złożoność relacji w świecie przyrody, możemy pełniej zrozumieć potrzebę jej ochrony.

Do fotografowania używa sprzętu Nikon. Pozwala mu to uchwycić obrazy, które są zarówno technicznie precyzyjne, jak i artystycznie interesujące. Podczas wykonywania portretów zwierząt uchwyconych w krajobrazie duże znaczenie ma kompozycja ujęcia. Wrażliwość Adama Wysockiego widać w rozważnej kompozycji i trafnym użyciu elementów pierwszego i drugiego planu, głębi obrazu, harmonijnej gry światła i cienia.

Adam Wysocki od zawsze był wrażliwy na otoczenie. Miał szczęście dorastać w mieście otoczonym piękną puszczą i harmonijnymi szachownicami kolorowych pół. Z czasem zainteresował się fotografią i zaczął eksperymentować z makrofotografią. Szybko jego zdjęcia zaczęły przyciągać uwagę przyjaciół i rodziny, którzy zdumieni byli pięknem, szczegółami i kompozycją, tym, co zatrzymał w kadrze. Zmotywowany zaczął udostępniać swoje zdjęcia w mediach społecznościowych i spotkał się z pozytywnym odzewem. Ludzie komentują wykonane przez niego zdjęcia, wyrażając swój podziw dla jego talentu i oka do szczegółów. Jego prace docenione zostały w ogólnopolskich konkursach, gdzie były nagradzane i prezentowane na pokonkursowych wystawach. Ostatnio w 2022 r. otrzymał główną nagrodę w konkursie: „Podlasie w Obiektywie" w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
Pomimo uznania, które otrzymał, Adam pozostaje skromny:

 

Urodziłem się i mieszkam w Hajnówce. Po świecie już chodzę 49 lat. Od młodych lat interesowałem się muzyką metalową i lasem. Co robię w życiu codziennym? Pracuję zawodowo, a każdą wolna chwilę spędzam w Puszczy Białowieskiej.

Fotografią zajmuję się już 13 lat. Czy to dużo? Nie wiem, ja odczuwam ciągły niedosyt i niezmiennie ten sam zachwyt nad przyrodą. Jak za pierwszym razem. Na początku mojej drogi fotograficznej było macro, bo fascynowało mnie wszystko, co małe. Aktualnie przyglądam się z równą uwagą wszystkiemu, co nas otacza - obserwowanie przyrody, jej mieszkańców, zajmuje całe dnie! Od paru lat działam wraz z paroma osobami w grupach: ,,Zapuszczeni W Białowieskiej " oraz ,,Rowerowa Puszcza Białowieska". Często chodzimy razem lub jeździmy rowerami na zdjęcia. Wspólnie poznajemy Puszczę Białowieską. Wymieniamy się informacjami i doświadczeniem.

Moje fotografie możecie zobaczyć:

  • adam_wysocki_fotografia_natury - Instagram
 

O mnie to tyle, bo o pasji i dla pasji jest ta wystawa.

W pełni zgadzamy się z Adamem. Każdy z Was, gdy stanie się pasjonatem fotografii przyrodniczej,  zacznie widzieć świat wokół siebie w inny sposób. Zmienicie się wewnętrznie: staniecie się bardziej uważni, kreatywni, zwiększy się Wasza empatia do przyrody.

W dniu 19 maja 2023 r. (piątek) o godz. 17.00 możecie się o tym przekonać osobiście, poznając Adama - serdecznie zapraszamy wszystkich na wernisaż w głównej sali wystaw czasowych w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży.

Prace Adama Wysockiego wydrukowała: lokalna firma PODUSZKA z Białowieży - https://bit.ly/PoDuszka

Wystawę można oglądać w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w dniach i godzinach otwarcia obiektu:

  • od poniedziałku do piątku: 9:00 - 16:30
  • w weekendy i święta od 9.00 - 17.00

Więcej informacji: kurator wystawy, kustosz Ewa Moroz-Keczyńska,
Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

1.
03_male.jpg
2.
07_male.jpg
3.
15_male.jpg
4.
38_male.jpg
5.
50_male.jpg


 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home