PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
Podsumowanie Akcji Czynnej Ochrony Płazów w 2023 roku Drukuj
 

W dniu 11 maja 2023 r. odbyło się podsumowanie Akcji Czynnej Ochrony Płazów prowadzonej w 2023 r. Przy tej okazji nastąpiło również odsłonięcie odnowionej tablicy edukacyjnej o płazach.

W Białowieskim Parku Narodowym płazy chronione są w sposób czynny od ponad 25 lat - Akcję „Płazy" zasadniczo prowadzi się w dwóch lokalizacjach, w których na podstawie wcześniejszych obserwacji odnotowano wzmożone migracje tych zwierząt. To fragment drogi powiatowej Białowieża - Pogorzelce i ulica Paczoskiego w Białowieży.
W tych lokalizacjach ustawiane są płotki, przy nich „wiaderka - pułapki", które są kontrolowane dwukrotnie w ciągu doby, zwierzęta uwalniane z wiaderek, oznaczane, ewidencjonowane i przenoszone na drugą stronę drogi.
W ostatnich ośmiu latach liczba przeniesionych płazów wahała się od 1346 osobników do 7161 - ten rekord padł w 2022r.

Choć co roku kontrola płotków prowadzona jest głównie przez pracowników Parku, to w Akcję włączają się coraz częściej sympatycy płazów, często na co dzień nie związani z przyrodą. Jak zawsze, tak i w tegorocznej Akcji, w rozstawieniu płotków pracownikom Parku pomogła młodzież z Technikum Leśnego w Białowieży, a w codziennych kontrolach uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Białowieży, absolwenci programu „Popularyzator Puszczy Białowieskiej" (organizowanego przez BPN), przewodnicy, doktoranci z Instytutu Biologii Ssaków PAN oraz mieszkańcy naszej miejscowości.
Tegoroczne działania przyniosły konkretny efekt - potencjalnej śmierci pod kołami uniknęło ponad siedem tysięcy płazów. Podobnie jak w minionych latach, głównie, bo prawie w 80%, były to ropuchy szare. W pozostałe 20% weszły: żaby trawne, żaby moczarowe i żaby zielone. Sporadycznie zaobserwowano żabę śmieszkę oraz traszki zwyczajne.

„Akcja Płazy" stwarza doskonałą okazję do realizacji zajęć edukacyjnych o płazach - edukatorzy z wykorzystaniem „praktycznych środków metodycznych" - płotków ochronnych, zwracali uwagę dzieciaków na tę niezwykle ważną dla środowiska grupę zwierząt, jej potrzeby i zagrożenia.

Edukacja o gromadzie płazów zyskała również starszych adresatów - w trakcie  podsumowania tegorocznej Akcji przeprowadzono quiz dla chętnych, tj. dla uczniów: TL, ZSP w Białowieży, dla dorosłych, dzięki któremu nastąpiło zwiększenie wiedzy dotyczącej ciekawostek z życia płazów. Po zakończeniu quizu: „Jaka jesteś, żabo?" odbyło się podsumowanie tej części merytorycznej przez herpetologa, Panią dr Renatę Krzyściak - Kosińską.
Jako ostatni punkt programu płaziej uroczystości, nastąpiła prezentacja odnowionej tablicy edukacyjnej o płazach, posadowionej nad stawem w Parku Pałacowym i powiększonym przed laty oczkiem wodnym, gdzie obecnie odbywają się płazie gody.

Tegoroczna Akcja została uroczyście „zamknięta", ale nadal trwa promocja ochrony tych zwierząt - wszyscy zwracajmy szczególną uwagę w lecie, kiedy w Parku i innych miejscach zaroi się od maleńkich  płazów przeobrażonych z kijanek.

1.
02.jpg
2.
03.jpg
3.
04.jpg
4.
05.jpg
5.
06.jpg
6.
08.jpg
7.
09.jpg
8.
10.jpg
9.
11.jpg
10.
12.jpg
11.
13.jpg


 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home