PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
"Niezwykły świat śluzowców" Przemysława Kryściaka - wernisaż wystawy 28 lipca, godz. 17:00 Drukuj
 

Zapraszamy na wernisaż wystawy w Muzeum BPN (28 lipca o godz. 17:00) oraz na spotkanie z Przemysławem Kryściakiem, autorem przepięknych, artystycznych portretów tych malutkich organizmów.









O temacie:
Śluzowce. Na pytanie czym są, nie jest łatwo odpowiedzieć w kilku zdaniach. To

  • prastare organizmy zamieszkujące naszą planetę od co najmniej miliarda lat;
  • organizmy eukariotyczne, które łączą cechy innych żywych organizmów takich jak: rośliny, grzyby i zwierzęta, a są zupełnie odrębną formą życia;
  • „kolorowa biżuteria" o „nieleśnych", kontrastowych kolorach: są różowe, pomarańczowe, żółte, śnieżnobiałe, intensywnie czerwone, albo czarne;
  • niesamowite, różnorodne amorficzne formy: od delikatnych wąsów i skomplikowanych siatek po hipnotyzujące wzory zarodników;
  • „wędrują po lesie", bo mają małe nóżki, a w zasadzie nibynóżki;
  • trudno jest je oznaczyć, ze względu na niewielkie rozmiary; często nie przekraczają 1 mm.
 

O wystawie:
Wystawa prezentująca świat śluzowców składa się z około 100 starannie wyselekcjonowanych fotografii z kolekcji Autora. Dużych zbliżeń, wykonanych obiektywem mikroskopowym, jest ponad 50. Pozostałe fotografie zostały wykonane w mniejszym powiększeniu, aby pokazać charakterystykę miejsca w jakim rosną. Wystawa, poza walorami artystycznymi ma ogromną wartość edukacyjną. Rzadko kiedy można zobaczyć te organizmy w takim dużym powiększeniu i takiej jakości wykonanych fotografii. Dodatkowo rzucają światło na istotną rolę przyrodniczą, jaką odgrywają śluzowce. Poprzez ukazanie różnorodnych siedlisk, na których się rozwijają (od rozkładających się kłód, wilgotną glebę, ściółkę leśną) przyczyniają się do rozkładu materii organicznej, odgrywając ważną rolę w obiegu składników na Ziemi.

Fotografie Przemysława Kryściaka to wizualna podróż, gdzie sztuka spotka się z nauką, aby ukazać skomplikowane piękno i tajemniczą naturę enigmatycznych organizmów. Każde zdjęcie przedstawia wyjątkowy moment w cyklu życia śluzowca. Fotografowanie śluzowców jest nie lada wyzwaniem ponieważ te maleńkie organizmy często trudno wypatrzyć gołym okiem.

Pasja, cierpliwość i talent Pana Przemysława Krysiaka zaowocowała wyjątkowymi artystycznymi i estetycznymi portretami śluzowców - mówi wicedyrektor Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Parku - Katarzyna Kopiejczyk. Mamy nadzieję, że dzięki sile artystycznej fotografii zainspirujemy mieszkańców i odwiedzających nas gości do głębszego docenienia tych często pomijanych organizmów i sprawimy, że docenią oni wyjątkowość zadziwiającej różnorodności życia, która nas otacza tu w Puszczy Białowieskiej.

Pierwsze doniesienia o występowaniu śluzowców w Puszczy Białowieskiej pochodzą z 1888 r. (Błoński). Kompleksowe badania miały miejsce w latach 1996 i 1999 w ramach Projektu Crypto BSG UW. Wówczas na powierzchni badawczej w Rezerwacie Ścisłym BPN o wielkości 144 hektarów znaleziono łącznie 103 gatunki. Kolejna aktualizacja badań nad śluzowcami miała miejsce w latach 2013-2014. Porównując stopień poznania śluzowców z Puszczy Białowieskiej z obszarem Polski możemy być dumni z naszej bioróżnorodności, bo w kraju znanych jest ok. 250 gatunków (Drozdowicz A. 2014, Śluzowce Puszczy Białowieskiej). Na świecie zaś występuje ich ok. 800 gatunków (Kirk i in. 2001).
Stosunkowo duża różnorodność gatunkowa śluzowców na małym obszarze Białowieskiego Parku Narodowego możliwa jest dzięki 2 czynnikom: dużemu zróżnicowaniu gatunkowemu drzew i wielkiej różnorodności struktur martwych drzew, które stwarzają najlepsze warunki do rozwoju śluzowców. Występują w zacienionych, wilgotnych miejscach na butwiejących kłodach, konarach, wykrotach, a nawet liściach.

 

O autorze:
Autorem wystawy jest Przemysław Kryściak. Na co dzień fotograf reportażowy, którego wielką pasją jest makrofotografia. Wielokrotnie wyróżniany na największych międzynarodowych konkurach fotograficznych takich jak: ND Photography Awards, Monochrome Awards czy Fine Art Photography Awards. Zdjęcia, których jest autorem, były publikowane jako okładki w czasopismach fotograficznych.


Jego prace zobaczyć możecie tutaj: https://www.facebook.com/NaturalnieFotografia

Autor o sobie:
Przebywanie w terenie jest dla mnie bardzo ważne. Las, łąka, góry. To są miejsca gdzie czuję się najlepiej. Pomimo, że fizycznie nie odpoczywam, moja głowa jest w stanie spokoju i to jest dla mnie najważniejszy odpoczynek. Fotografia stała się sposobem na życie, co prawda makro jest raczej zabawą i pasją, a to ona sprawia mi najwięcej satysfakcji. Drugą moją wielką pasją i zainteresowaniem jest kolarstwo. W czasie kiedy nie fotografuje przemierzam kilometry rowerem.

Zapraszamy na spotkanie z Autorem. Integralną częścią wernisażu jest wystąpienie pana Przemysława Kryściaka, który prezentując wybrane fotografie podzieli się wiedzą i doświadczeniem w poznawaniu, fotografowaniu tych niezwykłych organizmów.
Wernisaż wystawy i spotkanie jest równocześnie szkoleniem przewodnickim.
Miejsce: sale wystaw czasowych  i sala konferencyjna w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego, Białowieża, Park Pałacowy.
Data i godzina: 28 lipca 2023 r. (piątek) o godz. 17.00.
Wystawa została objęta patronatem Polskich Parków Narodowych
Wydruki: FOTO FUJIFILM.PL

Wystawę można oglądać w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w dniach i godzinach otwarcia obiektu:
od poniedziałku do piątku: 9:00 -  16:30
w weekendy i święta od 9.00 - 17.00
Więcej informacji: kurator wystawy, kustosz Ewa Moroz-Keczyńska Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć


 

Arcyria denudata + comatricha nigra „Czarna owca”
Fujifilm XT2; Carl Zeiss Semiplan 6,3; ISO 100; 1/160 Focusstacking z 90 zdjęć.




 

Collaria arcyrionema „Ferrero Rocher”
Fujifilm XT2; Carl Zeiss Semiplan 6,3: ISO100; 1/160 Fucusstacking z 85 zdjęć.




 

Physarum sp. „Na siatce”
Fujifilm XT3; Carl Zeiss Semiplan 6,3; ISO100; 1/160 Focusstacking z 68 zdjęć




 

Craterium leucocephalum „Koktajl”
Fujifilm XT3: Cart Zeiss Semiplan 6,3: ISO100; 1/160 Focusstacking z 73 zdjęć



 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home