PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
Początek współpracy Parku z firmą Husqvarna Drukuj
 

Po zakończeniu okresu lęgowego ptaków, późną jesienią 2023 r., Białowieski Park Narodowy otrzymał od firmy Husqvarna do testowania wykaszarkę akumulatorową 535iRX z baterią plecakową.

W ramach zadań ochronnych, prowadzonych na podstawie Planu Ochrony Białowieskiego Parku Narodowego, Park jest zobowiązany utrzymać w odpowiednim stanie część dróg i ich pobocza. W zdecydowanej większości są to wąskie leśne drogi, będące dawnymi trybami oddziałowymi. Muszą być one przejezdne, m.in. na potrzeby patrolowania terenu Parku przez jego pracowników, dojazdu różnych służb ochrony przyrody i środowiska w celu pobrania prób do badań oraz dojazdu naukowców ze sprzętem na niektóre powierzchnie badawcze. Drożne drogi są konieczne również na wypadek akcji ratowniczej, by karetka pogotowia mogła dotrzeć do poszkodowanego turysty czy naukowca prowadzącego badania na terenie Parku. Część szerszych dróg musi być przejezdna dla straży pożarnej na wypadek akcji gaśniczej.

Pracownicy Parku usuwają wyrastające na drogach krzewy i drzewa, oczywiście z pozostawieniem całej biomasy w ekosystemie. Prace te prowadzą ręcznie, z wykorzystaniem prostych i cichych narzędzi, by jak najmniej ingerować w przyrodę. Dotychczas usuwali nalot drzew i krzewów najczęściej sekatorem, często w pozycji na kolanach.

Testowana przez półtora miesiąca wykaszarka akumulatorowa Husqvarna 535iRX okazała się bardzo pomocnym narzędziem do tego rodzaju prac. Co najważniejsze, nie emituje ona spalin, pracuje cicho, więc jest także przyjazna dla środowiska. Jest wygodna w użytkowaniu, lekka, dobrze wyważona, o niskim poziome drgań. Nóż do trawy i głowica żyłkowa w zestawie z wykaszarką pozwalają na szybkie dostosowanie maszyny zarówno do przycinania trawy jak i wycinania gęstych, twardych zarośli. Dołączone w komplecie ergonomiczne szelki zapewniają komfort pracy i ulgę dla górnej części ciała oraz ramion, optymalnie rozkładając obciążenie między ramionami, klatką piersiową i plecami. Duża wydajność baterii plecakowej pozwoliła na dłuższą pracę w terenie, eliminując konieczność częstego powrotu do bazy w celu ładowania baterii. Korzystając z wykaszarki Husqvarna 535iRX pracownicy oczyścili blisko 5 km dróg leśnych.

Mamy nadzieję, że to początek współpracy Białowieskiego Parku Narodowego z firmą Husqvarna , która jest producentem wydajnych rozwiązań akumulatorowych, łączących wydajność porównywalną z maszynami spalinowymi, łatwość i szybkość obsługi, bezpieczeństwo, cichą pracę i dbałość o środowisko.

Park, poza obszarem leśnym, zarządza także zabytkowym Parkiem Pałacowym. Zastosowanie oferowanych przez markę Husqvarna maszyn może pomóc nam w efektywnej i przyjaznej dla środowiska pielęgnacji zieleni także na tym terenie.

1.
1_20231024_133930.jpg
2.
2_20231024_133945.jpg
3.
3_20231024_135144.jpg
4.
4_20231024_134424.jpg

Fot. Andrzej Cieciuch 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home