Strona główna arrow Aktualności arrow Plener studentów Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu prowadzony przez Pawła Althamera w BPN
Plener studentów Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu prowadzony przez Pawła Althamera w BPN Drukuj
W dniach 24 - 31 października 2010 r. na terenie Białowieskiego Parku Narodowego odbędzie się plener studentów Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (Akademie der Bildenden Kunst Wien - www.akbild.ac.at) prowadzony przez Pawła Althamera, profesora wiedeńskiej akademii. W czasie pobytu w Białowieży studenci będą pracować nad projektem wieży widokowej, która w przyszłości miałaby zastąpić obecnie istniejącą wieżę na Kosym Moście (zlokalizowaną na terenie Obrębu Ochronnego Hwoźna BPN).
 

Projekt jest realizowany pod patronatem Białowieskiego Parku Narodowego.

Sami uczestnicy o projekcie

Wyprawa do Białowieży to nie tylko chęć kontaktu z dziewiczą przyrodą, to także okazja do spędzenia czasu wśród przyjaciół-studentów Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
To przenikanie pasji, tworzenie nowych wieży. Konfrontacja odmiennych wizji tworzenia w bezpośredniej bliskości prastarej przyrody, gdzie współtworzenie t r w a. 
Dzięki zaangażowaniu pracowników Białowieskiego Parku Narodowego dostajemy szansę na zrealizowanie konkretnego zadania – zaprojektowanie nowej wieży widokowej – „Białej Wieży". 
Jesień 2010 r. – to pierwszy etap projektu. Poznanie miejsca i ludzi.

Paweł Althamer jest jednym z najciekawszych współczesnych artystów polskich. Rzeźbiarz, performer, twórca wideo
i instalacji. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych w tak znaczących instytucjach sztuki na świecie, jak: Centrum Pompidou, Museum of Contemporary Art w Chicago i Kunsthalle w Bazylei. Brał udział w festiwalach Documenta w Kassel (1997), Manifesta w Lublanie (2000) i na Munster Skluptur Projekten (2007), gdzie wydeptana przez niego ścieżka w zbożu była jedną z najgoręcej dyskutowanych realizacji. W 2000 r. otrzymał prestiżową The Vincent Van Gogh Bi-Annual Award for Contemporary Art.  

Prace Pawła Althamera, niemal od początku jego artystycznej praktyki, oscylują z różnym natężeniem między biegunami rzeźby figuralnej a kolektywnymi działaniami, angażującymi do procesu twórczego innych. Zapraszając do współpracy różne grupy społeczne - „Bródno 2000", „Prisoners", Muenster (2002), „Bad Kids" (2004), "Fruhling", Kassel (2009) - artysta stawia, charakterystyczne dla zjawisk w sztuce ostatniej dekady, pytanie o pozycję i status twórcy. Sposób, w jaki eksploruje pojęcie „partycypacji" wydaje się być ściśle związany ze społecznym potencjałem, jaki niosą jego projekty. Artysta stwarza ramy, propozycje, wobec których zaproszeni do udziału definiują swoją tożsamość. 

Koordynator projektu:

Fundacja OPEN ART PROJECTS - instytucja realizująca projekt, jest fundacją non-profit utworzoną w 2004 r., poświęconą sztuce współczesnej - produkcji projektów, realizacji koncepcji artystycznych, organizacji wystaw i działalności wydawniczej.

Nasza strategia prezentacji i realizacji przedsięwzięć i prac artystów, poza tradycyjnym kontekstem muzeów i galerii, ma przyczyniać się do poszerzenia pola odbioru sztuki. Inicjując współpracę pomiędzy artystami, kuratorami i instytucjami
w Polsce i zagranicą Open Art Projects tworzy przestrzeń dla wymiany myśli i doświadczeń, poszukiwania zależności, testowania strategii i konfrontacji postaw artystycznych. Fundacja współpracuje z wybitnymi artystami, między innymi: Mirosławem Bałką, Piotrem Uklańskim, Pawłem Althamerem, Peterem Coffinem.

 

Partnerzy projektu:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Instytut Polski w Wiedniu
Białowieski Park Narodowy
Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu

Przykładowe prace powstałe podczas pleneru – projekty wieży widokowej na Kosym Moście:


 
  • Polish
  • English
home