PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
Przyroda Magurskiego Parku Narodowego Drukuj
 

(1 marca - 14 maja 2011)

Wystawa składa się z 65 fotografii (25 sztuk: 50x70cm i 40 sztuk: 70x100cm), planszy informacyjnej o Magurskim Parku Narodowym i jego mapy. Autorami zdjęć są: Ewa Baran, Sławomir Basista, Robert Cieślik, Andrzej Czaderna, Maciej Gądek, Henryk Janowski, Anna Jędra-Wojciechowska, Renata i Marek Kosińscy, Krzysztof Kwieciński, Grzegorz Leśniewski, Stefan Michalik, Agnieszka i Damian Nowakowie, Piotr Osyczka, Łukasz Przybyłowicz, Piotr Reguła, Olimpiusz Wenhrynowicz.

Wystawa ukazuje bogaty świat pięknego i często zapomnianego zakątku kraju, jakim jest Magurski Park Narodowy. Ten położony w południowo-wschodniej Polsce park jest stosunkowo młody. Powstał w 1995 r. i objął niecałe 200 km² najbardziej cennego przyrodniczo terenu Beskidu Niskiego. W 95% jego powierzchni zajmują lasy. Dominują drzewostany sztuczne z przewagą sosny. Zachowały się także fragmenty naturalnych zbiorowisk leśnych takich jak jaworzyny, buczyny czy jedliny. Do rzadkości należy grąd - typ lasu dominuje w Białowieskim Parku Narodowym.

Zbiorowiska nieleśne - naturalne i synantropijne zajmują, jedynie około 5% powierzchni Parku, ale to one nadają mu nieodpartego uroku. Najbardziej rozpowszechnione są łąki  i pastwiska. Na szczególną uwagę zasługuje chaber miękkowłosy (fotografia zespołu roślinnego na wystawie) roślina opisana po raz pierwszy z terenu Magurskiego PN. Roślina ta, występująca na miejscach dawnych zabudowań wiejskich Łemków i Bojków, ich cerkwi, cmentarzy, jest charakterystyczna dla regionu dawniej przez nich zamieszkiwanego.

W magurskich lasach znajdziemy ogromnych rozmiarów wychodnie piaskowca magurskiego, które w formie porozrzucanych głazów leżą na stokach gór. Najciekawszym z nich jest „Diabli Kamień" - pomnik przyrody. Na magurskich szlakach mamy szanse spotkać zwierzęta występujące także w Puszczy Białowieskiej, takie jak kunę leśną, rysia, wilka, myszołowa czy orlika krzykliwego - symbol Magurskiego Parku Narodowego. Występują tam również salamandra plamista i traszka karpacka, których u nas nie spotkamy. Ich niepowtarzalne zdjęcia także prezentujemy na wystawie w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym BPN.

Sponsorem wystawy jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie,
a organizatorem - Magurski Park Narodowy

Wystawę można oglądać w dniach i godzinach pracy Muzeum BPN.

Nauczycieli i osoby zainteresowane uczestnictwem w muzealnych zajęciach edukacyjnych dotyczących tej wystawy czasowej prosimy o kontakt z kustoszem muzeum: Ewą Moroz-Keczyńska, Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , tel.: 85 682 97 11.

  
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home