Strona główna arrow Aktualności arrow Współpraca polsko-francuska
Współpraca polsko-francuska Drukuj

W dniach 3-4 grudnia 2011 r. w Białowieskim Parku Narodowym gościła 7-osobowa delegacja z Francji - przedstawiciele francuskiego Departamentu Deux-Sèvres, z Przewodniczącym Departamentu na czele. 
Głównym punktem wizyty było podpisanie POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY między Białowieskim Parkiem Narodowym a francuskim Departamentem Deux-Sèvres.

 

Delegację powitał Dyrektor Parku Zdzisław Szkiruć oraz Starosta Powiatu Hajnowskiego - Włodzimierz Pietroczuk. Goście obejrzeli krótki, kilkuminutowy film o powiecie hajnowskim. Otrzymali także zapewnienie od Starosty Hajnowskiego o woli włączenia się do współpracy z Departamentem Deux-Sèvres także Samorządu Hajnowskiego.

 

Obie strony partnerskie, po bliższym zapoznaniu się dzięki odbytym wizytom w 2010 i 2011 roku, dostrzegają wiele elementów zbieżnych w funkcjonowaniu obydwu instytucji:

    1. Posiadamy lasy równinne, objęte ochroną ścisłą, włączone do sieci Natura 2000.
    2. Prowadzimy prace badawcze na obszarach przyrodniczo cennych.
    3. Jesteśmy zaangażowani w programy ratowania gatunków zagrożonych.
    4. Dysponujemy ośrodkami pokazowymi zwierząt.
    5. Prowadzimy działalność edukacyjną.
    6. Udostępniamy obiekty chronione do celów turystycznych, zadając sobie pytanie - jak je udostępniać bez szkody dla przyrody, itd.


Zgodnie z podpisanym porozumieniem współpraca będzie obejmowała następujące zagadnienia:

    – wymianę informacji dotyczących ochrony różnorodności biologicznej cennych obiektów przyrodniczych, czyli
       Białowieskiego Parku Narodowego oraz obiektów przyrodniczych położonych w Departamencie Deux-Sèvres,
    – wymianę doświadczeń w zarządzaniu obszarami chronionymi, takimi jak park narodowy oraz inne obszary chronione
       położone na obszarze Departamentu Deux-Sèvres,
    – wymianę doświadczeń w funkcjonowaniu ośrodków edukacyjnych i obiektów turystycznych, w tym obiektów
       pokazowych zwierząt,
    – inicjowanie wspólnych badań naukowych w celu określenia metod i sposobów ochrony przyrody, skuteczności działań
       ochronnych oraz rozpoznawania różnorodności biologicznej,
    – pomoc studentom Instytutu Filmu Przyrodniczego w Menigoute w przygotowaniu filmów na temat walorów
       przyrodniczych Białowieskiego Parku Narodowego i Puszczy Białowieskiej,


Obie strony zadeklarowały również pomoc w nawiązaniu kontaktów z instytucjami i organizacjami funkcjonującymi na obszarze Departamentu Deux-Sèvres i w regionie Puszczy Białowieskiej. Dlatego podczas pobytu w Białowieskim Parku Narodowym delegacja z Francji spotkała się także z przedstawicielami innych, poza Parkiem, instytucji z regionu Puszczy Białowieskiej, które zajmują się zagadnieniami ochrony przyrody, przyrodniczymi badaniami naukowymi oraz gospodarką leśną, w tym gospodarką prowadzoną na terenach chronionych. Prowadzoną działalność zaprezentowali:

  • Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży,
  • Europejskie Centrum Lasów Naturalnych Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży,
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku,
  • Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
 

Ponadto Goście zapoznali się z prowadzonym na terenie Parku monitoringiem ekosystemów przyrodniczych oraz zasadami i rodzajem prowadzonych badań naukowych. Tematem poruszanym podczas wizyty, bardzo interesującym Gości, była działalność edukacyjna oraz stosowane zasady udostępniania Parku do celów turystycznych.
Goście zwiedzili także obiekty turystyczne Białowieskiego Parku Narodowego. Największe wrażenie zrobił na nich las objęty ochroną ścisłą w Obrębie Ochronnym Orłówka. Podkreślali, że bardzo podobało się im wejście do najcenniejszej przyrodniczo i najstarszej część Parku - brama, którą odebrali jako symboliczne drzwi pomiędzy Cywilizacją a Świątynią Przyrody. Podkreślali też, że po wizycie w tej części Parku Rezerwat Ścisły, który mają na swoim terenie, w ich ocenie zrobił się „dużo mniejszy". Delegacja zwiedziła Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz Muzeum Przyrodniczo-Leśne.

 

Delegacja odwiedziła Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie" w Nadleśnictwie Białowieża, zapoznając się z ofertą edukacyjną RDLP Białystok. Goście przeszli odcinkiem szlaku turystycznego „Puszczańskie Drzewa" na terenie Nadleśnictwa Białowieża, przy którym wspólnie z Białowieskim Parkiem Narodowym zrekonstruowano 3 barcie oraz ustawione zostały tablice informacyjne na temat bartnictwa w Puszczy Białowieskiej. Delegacja odwiedziła także „Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich".

 

Delegacja z Francji uczestniczyła również w przedsięwzięciu kulturalnym, które odbywało się w wówczas w Białowieży, zorganizowanym przez Uniwersytet Powszechny im. J.J. Lipskiego w Teremiskach. Obecni byli na premierze krótkometrażowego filmu animowanego „Między Wschodem a Zachodem", dotyczącego historii wielokulturowej Białowieży. Wysłuchali koncert białoruskiego zespołu „Stary Olsa", grającego rekonstruowaną tradycyjną muzykę z terenu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Białowieży delegacja z Departamentu Deux-Sèvres spotkała się z wójtem Gminy Białowieża - Albertem Litwinowiczem oraz Danutą Kuroń - prezesem Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, współtwórczynią Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach i Pawłem Winiarskim - członkiem zespołu prowadzącego Uniwersytet Powszechny w Teremiskach.

 

Realizacja jednego z tematów zapisanych w porozumieniu o współpracy została już rozpoczęta. We wrześniu br. delegacja studentów Instytutu Filmu Przyrodniczego w Menigoute odwiedziła Park. Podczas tygodniowego pobytu studenci robili rekonesans w celu przygotowania filmu o Parku i Puszczy Białowieskiej. W styczniu 2012 roku kilkuosobowa grupa studentów przyjedzie na 2 miesiące do Parku, by przygotować materiał filmowy dotyczący żubra i Parku. Zarówno studenci, jak i obecnie goszcząca delegacja francuska, spotkali się z Bożeną i Janem Walencikami - twórcami serii filmu „Saga Prastarej Puszczy". Goście mieli okazję zobaczenia jednego odcinka „Sagi" i rozmowy na temat pracy nad filmami przyrodniczymi. W kuluarach padł pomysł wspólnego zorganizowania festiwalu filmów przyrodniczych w Białowieży. Czas pokaże...

We współpracy Białowieskiego Parku Narodowego z Departamentem Deux-Sèvres planowane są wizyty partnerów, wystawy, seminaria, szkolenia, konferencje, które wiążą się z ponoszeniem kosztów finansowych. Dlatego obie strony partnerskie chcą wspólnie przygotować projekty i starać się o pozyskanie środków finansowych na ich realizację z zewnętrznych źródeł.

Podczas dyskusji nt. współpracy obie strony partnerskie ustaliły wypracowanie w najbliższych 3 miesiącach dokładnych przedsięwzięć, które będą stanowiły podwalinę do przyszłych wspólnych projektów. Już dziś jednak Park i Departament chcą się wzajemnie promować. Dlatego na oficjalnych stronach partnerów pojawią się aktywne linki, zaś w obiektach odwiedzanych przez Turystów przygotowane zostaną wystawy o atrakcjach turystycznych drugiej strony partnerskiej.

 

INFORMACJA O DEPARTAMENCIE DEUX-SÈVRES:
Departament Deux-Sèvres jest położony w środkowo-zachodniej Francji, w odległości ok. 70 km od Oceanu Atlantyckiego. Na swoim terenie skupia 363 000 mieszkańców. Stolicą Departamentu jest 60.-tysięczne miasto Niort. Od wielu lat departament współpracuje z polskim regionem Biała Podlaska. Owocem tej współpracy jest m.in. powstały w Białej Podlaskiej Ośrodek Francuski Deux-Sèvres, zajmujący się m.in. koordynacją kontaktów, wymianą między francuskimi i polskimi partnerami instytucjonalnymi i samorządowymi.

 

 

                                                                            Tekst: 
                                                                            Anna Gierasimiuk 
                                                                            Dział Udostępniania Parku 
                                                                            BiałowieskI Park Narodowy

                                                                            Fot: 
                                                                            Anna Gierasimiuk, Mateusz Szymura



 
  • Polish
  • English
home