Strona g³ówna arrow "Matecznik Bia³owieski"
Drukuj
"MATECZNIK BIA£OWIESKI" (4/2010)
KWARTALNIK POPULARNONAUKOWY
BIA£OWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

w numerze
 królestwo ro¶lin

  FOT. A. KECZYÑSKI

GRAB (str. 2)
Wojciech Adamowski
Grab nie osi±ga tak wielkich rozmiarów jak d±b, ¶wierk, lipa lub sosna – maksymalne wymiary tego drzewa w Puszczy to 35 metrów wysoko¶ci i metr ¶rednicy. Nie jest te¿ szczególnie d³ugowieczny – rzadko przekracza 150 lat, a wyj±tkowo osi±ga trzy setki. Nadrabia jednak ten niedostatek liczebno¶ci±, wype³niaj±c i ocieniaj±c wnêtrze lasu. Nie jest tego w stanie dokonaæ ¿adne inne z puszczañskich drzew.

królestwo zwierz±t

  FOT. M. SIELEZNIEW, I. DZIEKAÑSKA

OZDOBY PUSZCZAÑSKICH DRÓG (str. 6)
Izabela Dziekañska, Marcin Sielezniew
Na prze³omie wiosny i lata w Puszczy pojawiaj± siê mieniaki. Te jedne z wiêkszych i piêkniejszych rodzimych gatunków motyli nazwê swoj± zawdziêczaj± charakterystycznemu po³yskowi skrzyde³. Efekt ten pojawia siê jednak tylko przy odpowiednim k±cie padania ¶wiat³a. Zatem mieniak na pierwszy rzut oka mo¿e sprawiaæ wra¿enie mniej kolorowego ni¿ jest w rzeczywisto¶ci, by za chwilê...

  FOT. M. MATYSIAK

SOWY CZ. I (str. 9)
Karol Zub
Ka¿dy z nas przechowuje w swoim umy¶le pewien stereotyp sowy, jako ptaka z wielkimi oczami, nad którymi sterczy para „uszu”, siedz±cego w dziupli. Poza tym jeszcze wiemy, ¿e sowy ¶wietnie widz± w nocy i mieszkaj± w lesie. Tutaj najczê¶ciej ca³a nasza wiedza na temat tych ptaków siê koñczy. A przecie¿ to naprawdê fascynuj±ce i warte bli¿szego poznania zwierzêta.

  FOT. J. WALENCIK

NAGA PRAWDA O WILKU CZ. I (str. 12)
Krzysztof Schmidt
Wilki zamieszkuj± dwa kontynenty – Eurazjê i Amerykê Pó³nocn±. Na obszarach obydwu prze¿y³y okresy intensywnego têpienia wszelkimi mo¿liwymi ¶rodkami, które doprowadzi³y do ich wyginiêcia na wielu terenach. Dziêki du¿ym zdolno¶ciom reprodukcyjnym by³y one jednak w stanie przetrwaæ, a w niektórych miejscach nawet odbudowaæ swoje populacje.

z historii puszczy

 

T£O PIERWSZEGO CARSKIEGO POLOWANIA W PUSZCZY BIA£OWIESKIEJ (str. 15)
Tomasz Samojlik, Czes³aw Oko³ów, Piotr Daszkiewicz
„Zapewne nie wszyscy wiedz±, ¿e Cesarz Aleksander II jest pierwszym z panuj±cych rosyjskich, co lubi polowanie. Ka¿dorocznie ubija po kilka nied¼wiedzi w okolicach Petersburga. W ostêpie lubi stan±æ na otwartym stanowisku, a strza³ jego pewny i ¶miertelny dla nadbiegaj±cego zwierza. Nie zdarzy³o siê by nied¼wied¼ spotkawszy siê z luf± cesarza, zosta³ przy ¿yciu. W bie¿±cym roku w pocz±tkach pa¼dziernika w przeje¼dzie z Wilna do Warszawy, polowaæ mia³ w Puszczy Bia³owieskiej. By³o rozkazano: „¿e chce mieæ takie polowanie, jakie bywa³o za królów polskich”, ¿eby zrobiæ przyjemno¶æ licznym go¶ciom zagranicznym z ksi±¿±t panuj±cych. Wskutek tego od kilku miesiêcy robi³y siê przygotowania w Bia³owieskiej Puszczy.”

„Z pod Bia³owieskiej Puszczy” (Czas, nr 271,
Kraków, 25 listopada 1860)



 
  • Polish
  • English
home