Strona główna
Wrzuć butelkę PET do wyższego obiegu - konkurs Drukuj E-mail
 

Plastikowe butelki są wszechobecne w naszym życiu. Korzystamy z nich chętnie, jednak nie zastanawiamy się, co dzieje się z butelką, gdy już ją opróżnimy i wyrzucimy do kosza. A może warto uruchomić wyobraźnię i nadać plastikowej butelce nowe przeznaczenia i zastosowania? Zachętą do twórczego potraktowania wszechobecnej butelki PET niech będzie nasz konkurs. Najciekawsze prace nagrodzimy (skromny budżet - skromne nagrody), zaprezentujemy w „realu", a na naszej stronie internetowej pokażemy wielką wystawę butelek PET wrzuconych do wyższego obiegu. Termin składania prac upływa 20 czerwca 2012 roku (liczy się data stempla pocztowego)
pliki do pobrania:


warto przeczytać:

Termin recykling jest nam dobrze znany. Dla przypomnienia: jest to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Zasadą działania recyklingu jest maksymalizacja ponownego wykorzystania tych samych materiałów, z uwzględnieniem minimalizacji nakładów na ich przetworzenie, przez co chronione są surowce naturalne, które służą do ich wytworzenia oraz surowce służące do ich późniejszego przetworzenia.

Od kilku lat coraz mocniej puka w nasze drzwi słowo upcykling. Pewnie jeszcze nie wszyscy słyszeli to słowo, nie wszyscy znają jego znaczenie. Zatem krótka definicja: upcykling jest proces przekształcania odpadów lub zbędnych produktów do nowych materiałów lub produktów lepszej jakości lub wyższej wartości środowiska. Termin ten jest używany dla określenia produktów wysokiej jakości, które zostały stworzone z surowców niskiej jakości, oczywiście pochodzących z recyklingu. Czyli nie „wrzucenie do ponownego obiegu" ale „wrzucenie do wyższego obiegu".

Bogatsi w wiedzę teoretyczną - przejedźmy do praktyki. Spróbujmy stworzyć przedmioty „upcyklingowe" z jakże popularnej, a jednocześnie uciążliwej dla środowiska butelki plastikowej, nazywanej PET.

PET - (politereftalan etylenu) surowiec w latach 50. i 60. stosowany do wyrobu folii, od połowy lat 80. wykorzystywany głównie do produkcji butelek na napoje. Według danych PETCORE - organizacji monitorującej recykling PET w Europie - w 2000 roku do produkcji opakowań wykorzystano aż 1,5 mln ton tego tworzywa. Zaledwie 270 tys. ton odpadów PET udało się przetworzyć.

Statystyczny Polak wypija około 46 litrów napojów gazowanych rocznie. W kraju, który tak jak Polska, liczy ponad 38 milionów mieszkańców, roczne spożycie napojów gazowanych wynosi prawie 2 miliardy litrów. Większość napojów sprzedawanych jest w plastikowych butelkach. Korzystamy z nich chętnie, bo są zdecydowanie lżejsze niż szklane butelki, w których sprzedawane były napoje przed laty. Nie zastanawiamy się jednak, czy materiały, z których wykonana jest butelka plastikowa są dla nas szkodliwe i co dzieje się z butelką, gdy już ją opróżnimy i wyrzucimy do kosza. A o tym warto porozmawiać.

Plastikowe butelki powstają z tworzyw sztucznych, takich jak: polietylen, polipropylen czy politereftalan etylenu. Zaś tworzywa sztuczne budowane są z polimerów syntetycznych, uzyskiwanych głównie z ropy naftowej. Główną zaletą tworzyw sztucznych jest to, że skutecznie zastępują inne materiały, jak np. wspomniane wcześniej szkło. Nie da się jednak ukryć, że stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Dlatego też, tak istotne jest by tworzywa sztuczne poddawane były powtórnemu przetworzeniu, czyli recyclingowi.

Materiały poliestrowe najczęściej poddawane są recyklingowi materiałowemu, polegającemu na przetopieniu poliestru (lub przetworzeniu go na granulki), a następnie oczyszczeniu go tak, aby mógł być ponownie wykorzystany w procesie produkcji.

W przypadku tradycyjnej butelki plastikowej PET proces ten może przebiegać następująco: najpierw butelki dostarczane są w postaci sprasowanych bel do hali produkcyjnej, później trafiają do bębna przesiewowego, gdzie następuje oddzielenie zanieczyszczeń mechanicznych, po czym butelki segregowane są w zależności od rodzaju polimeru na taśmach transmisyjnych. W dalszej części procesu, butelki umieszczane są w specjalnym młynie, w którym podlegają rozdrobnieniu na płatki. Następnie całość trafia do separatora, który odsiewa od przemiału etykiety, brud i pył. Kolejnym etapem jest oczyszczanie i osuszanie przemiału. Czysty i suchy przemiał poddawany jest procesowi regranulacji, w wyniku którego otrzymujemy regranulat PET.

Dzięki opracowanej przez naukowców amerykańskich w latach 70-tych technologii możliwe jest otrzymanie z przemielonych butelek włókna poliestrowego, z którego produkowane są m.in. polary. Popularne bluzy, które chronią nas przed chłodem, a jednocześnie przepuszczają powietrze, nie powodując pocenia się to coś, co posiada w szafie większość z nas. Materiał, z którego zostały wytworzone, czyli Polartec, powstał na wzór budowy futra niedźwiedzi polarnych. Futra niedźwiedzi zbudowane są z cienkich rurek, które dają dobrą izolację termiczną i minimalną absorpcję wody. Zainspirowani tą „naturalną technologią" naukowcy stworzyli więc ubranie zawierające rurki o takich samych właściwościach, ale stworzone z włókien poliestrowych. Dokładnie takich samych włókien, jakie osiągnąć można po przemieleniu butelek plastikowych. Jedna bluza polarowa powstaje z ok. 35 butelek plastikowych. Poza tym, z włókna poliestrowego powstają również inne produkty, z którymi mamy kontakt na co dzień. Zalicza się do nich m. in. ubrania narciarskie, plecaki, namioty, a nawet buty.

Najsłynniejszym i zdawać by się mogło najbardziej zaskakującym sposobem na powtórne wykorzystanie plastikowych butelek, jest zbudowana przez ekologa- Richie'go Sowa wyspa, a w zasadzie dwie wyspy. Pierwsza z nich - Spiral Island- powstała z ok. 250 tysięcy butelek. Brytyjczyk umieścił zużyte butelki w sieci, wzmocnił konstrukcję bambusami, zasypał ją piaskiem, a następnie posadził na niej wiele roślin. Wyspa osiągnęła wymiary 20x18m i pływała w pobliżu Puerto Aventuras na Karaibach. Po tym, jak w 2005 roku huragan Emily zniszczył Spiral Island, Brytyjczyk zbudował kolejną wyspę. Tym razem wyspa nosi wdzięczną nazwę „Wyspa Kobiet" i zbudowana została ze 100 tysięcy butelek. Podobnie jak na wcześniejszej, Richie Sowa wybudował dom. Poza tym wyspa ma plażę i panele słoneczne.

Jeśli jednak tworzenie takich innowacyjnych konstrukcji wydaje się pomysłem zbędnym lub nieosiągalnym proponujemy kilka wersji minimalistycznych. Pomysły na mniejszą skalę, a jednak niezwykle przydatne w codziennym życiu. Oto one:

pędzle

Tradycyjna 1,5 litrową butelkę po wodzie mineralnej można wykorzystać jako bezpieczny pojemnik na wodę, przydatną podczas dziecięcej przygody z farbami. W tym celu, obcinamy butelkę wszerz na dwóch wysokościach, w takich proporcjach, by część z szyjką była odrobinę wyższa od części z dnem. Usuwamy środkową część, a następnie górną część butelki (szyjką do góry) delikatnie wsuwamy w część dolną. Do uzyskanego w ten sposób pojemniczka możemy nalać wody, bez obawy, że dziecko podczas moczenia pędzelka z farby, rozchlapie wodę dookoła. źródło: http://ekotarg.pl

pisaki

Butelkę typu PET o pojemności ok. 0,5 litra można wykorzystać jako pojemnik na przybory biurowe, takie jak: długopisy, ołówki czy kredki. Wystarczy przeciąć ją wszerz na wybranej wysokości. Cięcie musi być śmiałe i precyzyjne, tak by krawędzie uzyskanego z dołu butelki pojemnika były gładkie. źródło: http://ekotarg.pl

 

butelka-5l

Wystarczy wyciąć na boku butelki mały otwór, a korzystając z umieszczonej na szyjce butelki rączki powiesić plastik na drzewie w ogrodzie, by stworzyć przytulną stołówkę dla ptaków w zimowe dni. Karmnik, bo o nim mowa, nie wymaga wbijania gwoździ ani malowania. źródło: http://ekotarg.pl

 

Butelka PET pocięta na prostokąty. Kształt elementów wypracowany nad płomieniem świecy. Elementy na sznureczek. I mamy bransoPETkę. projekt: Elżbieta Jabłońska

PETnaszyj

A tu - PET pocięty na kwadraty różnej wielkości. I znów - niezastąpiona świeczka. Sznureczek. Elementy plastikowe poprzedzielane drobinami kryształu górskiego. I mamy PETnaszyj. projekt: Elżbieta Jabłońska


informacje pochodzą z następujących witryn internetowych:

http://wyborcza.pl
http://ekotarg.pl
http://ulicaekologiczna.pl

natchnienia warto poszukać, co oczywiście nie znaczy „ściągać żywcem" na przykład na tych witrynach (witryn poświęconych drugiemu życiu PET-ów jest więcej, wystarczy dobrze poszukać!):

http://domowy-recykling.pl/z-plastikowych-butelek/2011/kwiaty-z-plastikowych-butelek
http://kreatywnakasia.chapchap.eu/1/post/2012/04/zanim-wyrzucisz-plastikow-butelk.html
http://ulicaekologiczna.pl/tag/upcykling/
http://ekotarg.pl
http://www.wix.com/ekoista 

 

 

 

Kraina Żubra

 

Ministerstwo Środowiska

 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home contact sitemap