Strona główna arrow Aktualności arrow Reliktowa Puszcza Karpacka - nowa wystawa w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym BPN
Reliktowa Puszcza Karpacka - nowa wystawa w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym BPN Drukuj
 

Wystawę, prezentowaną w Muzeum BPN, zorganizowała Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze www.dziedzictwoprzyrodnicze.pl
W salach wystaw czasowych można obejrzeć 10 plansz (70 x 100cm) z fotografiami Grzegorza Leśniewiskiego. Każde ze zdjęć jest opatrzone tekstem edukacyjnym, dzięki czemu przesłanie wystawy jest znacznie mocniejsze: obejmijmy ochroną Puszczę Karpacką, bo to jedna z ostatnich przyrodniczych pereł południowej Polski.

Obszar projektowanego Turnickiego Parku Narodowego to jeden z najcenniejszych przyrodniczo lasów w Europie. To tu stwierdzono największe bogactwo gatunków (grzyby, porostów, owadów i ptaków) związanych z lasami pierwotnymi w polskiej części łańcucha Karpat. Wsparcie idei utworzenia projektowanego Turnickiego Parku Narodowego na Pogórzu Przemyskim jest ważne, gdyż zachowane fragmenty reliktowego lasu tylko w 10% objęte są ochroną rezerwatową. Pozostała część ma status lasu gospodarczego!

autor fotografii: Grzegorz Leśniewski - fotograf z zamiłowania i zawodu - od kilkunastu lat, za pomocą aparatu fotograficznego, próbuje uchwycić piękno polskiej przyrody. Jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy Polski, a w szczególności dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Był jurorem wielu konkursów fotograficznych, w tym Wielkiego Konkursu National Geographic Polska. Od dwóch lat realizuje projekt fotografowania na wolności największych polskich drapieżników: wilka, niedźwiedzia i rysia. Na początku roku 2008 jako jedyny Polak, zaproszony został do udziału w programie Wild Wonders of Europe (Dzikie Cuda Europy), którego celem jest ukazanie niezwykłego dziedzictwa natury Europy i rozbudzenie większej troski o jej ochronę.

 

 

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze powstała z misją skutecznej ochrony przyrody oraz godzenia interesu ekonomicznego społeczności lokalnych z potrzebą zachowania bioróżnorodności. Od początku swojego istnienia Fundacja w swoich działaniach koncentruje się na problemie zachowania starodrzewów leśnych poprzez ochronę największego skupiska fragmentów reliktowej Puszczy Karpackiej w polskiej części łańcucha Karpat - w rejonie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Więcej informacji o bieżącej działalności Fundacji można znaleźć na stronie 

www.dziedzictwoprzyrodnicze.pl 

Wystawę można oglądać do 18 maja 2012 r. w godzinach pracy Muzeum BPN, poniedziałek - piątek: 9:00 - 16:30, sobota - niedziela: 9:00 - 17:00, ceny biletów na wystawy czasowe: 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy).

Nauczycieli i grupy zainteresowane uczestnictwem w muzealnych zajęciach edukacyjnych dotyczących tej wystawy czasowej prosimy o kontakt z kustoszem muzeum: Ewą Moroz-Keczyńska, Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , tel.: 85 682 97 11.



 
  • Polish
  • English
home