Strona główna arrow Aktualności arrow XVIII Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej - za nami
XVIII Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej - za nami Drukuj
 

W dniach od 14 do 17 września 2012 roku Białowieski Park Narodowy zorganizował już po raz XVIII Wystawę Grzybów Puszczy Białowieskiej. Grzyby od czwartku zbierali specjaliści mikolodzy, uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży, oraz pracownicy parku i amatorzy – hobbyści. Opiekę merytoryczną nad wystawą sprawowali mikolodzy od lat współpracujący z Parkiem – dr Anna Kujawa, Stacja Terenowa PAN w Turwii, dr Andrzej Szczepkowski, SGGW w Warszawie i dr Błażej Gierczyk AR Poznań.

W tym roku w przeddzień wernisażu (14 września) przygotowaliśmy na Zamiejscowym Wydziale Leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce ekspozycję edukacyjną wybranych owocników grzybów specjalnie dla młodzieży z placówek oświatowych Euroregionu Puszczy Białowieskiej. Na spotkanie o grzybach przybyły grupy młodzieży licealnej, gimnazjaliści, uczniowie szkół podstawowych, a także hajnowskie przedszkolaki. W sumie w piątkowych zajęciach z trójką edukatorów uczestniczyło przeszło 370 osób.  Rozpoczynały się one „kinem grzybowym”, zainscenizowanym w studenckiej pracowni czyli prezentacją o barwach i kształtach grzybów. Drugim punktem programu była mini ekspozycja żywych grzybów, na której w kącikach tematycznych można było obejrzeć dokładnie kształty owocników, ocenić naocznie barwę grzybów, sprawdzić, jak nietypowy mogą mieć zapach (karbidu, mąki czy migdałów) oraz bardzo ważne – porównać i nauczyć się odróżniać gatunki jadalne od ich trujących sobowtórów, na czele ze śmiertelnie trującym muchomorem zielonawym (dawna nazwa muchomor sromotnikowy)! Na fotografiach w antyramach eksponowane zaś były gatunki grzybów chronionych.

W sobotę 15 września w Białowieży uroczystego otwarcia XVIII Wystawy Grzybów Puszczy Białowieskiej dokonał p. Aleksander Bołbot – zastępca dyrektora Białowieskiego PN, zapraszając do oglądania zgromadzonych na ekspozycji okazów.

Grzyby były prezentowane w grupach: jadalne, w tym jadalne warunkowo, niejadalne (z dużą reprezentacją gatunków nadrewnowych) i trujące, oraz w kącikach tematycznych: leśna śmierć, grzybowe aromaty, substraty grzybowe.

Wystawa to okazja, aby oprócz wspaniałych borowików, podgrzybków, koźlarzy i pieprzników jadalnych dokładnie przyjrzeć się gatunkom grzybów trujących, których zjedzenie może być niebezpieczne dla zdrowia, często też życia człowieka. Do najbardziej groźnych należą przede wszystkim muchomor zielonawy (sromotnikowy) i muchomor jadowity, które odznaczają się łagodnym smakiem i bywają mylone z pieczarkami, gołąbkami, gąskami oraz z kanią czubajką. Konieczne jest zapamiętanie, jak wyglądają te gatunki i jak można je odróżnić od gatunków jadalnych. Wystawa była  niebywałą okazją, aby tę umiejętność nabyć! Wystawę w Białowieży obejrzało ponad 1000 osób, w tym 161 białowieskich uczniów i przedszkolaków.

Podziękowania kierujemy do następujących osób:
dr Anna Kujawa, dr Andrzej Szczepkowski, dr Błażej Gierczyk, uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Białowieży, dr hab. inż. Sławomir Bakier prof. PB (ZWL PB w Hajnówce), Marek Wołkowycki (ZWL PB w Hajnówce), Michał Smyk (ZWL PB w Hajnówce), Marta Burnecka (ZWL PB w Hajnówce), Maria Wołkowycka (BPN), Waldemar Chwyć (em. BPN), Ada Michałowska, Eugeniusz Gabiec (BPN), Bazyli Skiepko (biuro turystyczne „Ryś”).

Za rok – kolejna Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej.

 

      FOTOREPORTAŻ

 

Na początek – seans w grzybowym mini-kinie: prezentacje „Kolorowy zawrót głowy” i „Miseczki, kubeczki, uszka”, opracowane na podstawie artykułów dr Anny Kujawy („Matecznik Białowieski”) wprowadzały widzów w przebogaty świat grzybowych barw i kształtów. 

 

Nie mogło zabraknąć informacji o najgroźniejszym grzybowym trucicielu. 

 

Pora na szybciutkie sprawdzenie wiedzy. Chętnych do odpowiedzi nie brakowało! 

 

Zwiedzanie ekspozycji edukacyjnej w małych grupach, każda ze swoim opiekunem i edukatorką z BPN – było strzałem w dziesiątkę. 

 

Może te pracowicie robiące notatki dziewczyny wyrosną na mikolożki? I za naście lat będą prowadziły zajęcia na Wystawie Grzybów. 

 

A tu – żywe owocniki grzybów o różnorodnych barwach i kształtach. 

 

Poznawanie mniej popularnych grzybów jadalnych – tu lejkowiec, w innych regionach Polski zwany kieliszeczkiem. Ale uwaga! – zbieramy tylko grzyby, które znamy naprawdę bardzo dobrze! 

 

Czy to naprawdę grzyb? – dzieci nie dowierzają oglądając próchnilca, który ani trochę nie jest podobny do wszystkim znanych grzybów kapeluszowych. 

 

Przyglądamy się uważnie zielonoturkusowemu grzybowemu maleństwu – chlorówce. 

 

W koszyczku – karteczki z nazwami szczególnych grzybowych aromatów: karbidu, mąki, anyżu. Trzeba było odnaleźć grzyb pachnący/cuchnący np. karbidem. 

 

Czym to pachnie? 

 

Nie mogło zabraknąć kącika z grzybami nadrzewnymi, pospolicie nazywanymi hubami. 

 

Dzięki uprzejmości Wydziału Leśnego Politechniki w Hajnówce można było zajrzeć do wnętrza wielkiej huby. 

 

Jesteśmy przy kąciku o nazwie „Leśna śmierć” – trudno się dziwić strachowi malującemu się w oczach dzieci.  

 

Okazja, by uważnie przyjrzeć się smakowitej kani i nauczyć się rozróżniać ją od morderczego muchomora zielonawego (sromotnikowego). 

 

Młodsze dzieci, po zajęciach na ekspozycji, miały za zadanie podpisać narysowane kontury grzybów oraz pomalować je na właściwe kolory. Starsi uczniowie mogli sprawdzić wyniesioną z zajęć wiedzę na specjalnie przygotowanych dla różnych grup wiekowych kartach pracy. 

 

Potężny borowik zaprasza do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN na Wystawę Grzybów Puszczy Białowieskiej. 

 

Przybyłych na wernisaż gości powitał z-ca dyrektora BPN Aleksander Bołbot i kadra naszego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej. 

 

Dr Anna Kujawa (w głębi) opowiada o grzybach bardzo zajmująco. 

 

Białowiescy przewodnicy z uwagą słuchają wykładu dr. Andrzeja Szczepkowskiego (z prawej). 

 

Zbieramy tylko nieliczne gatunki spośród bogactwa grzybów jadalnych. 

 

Najgroźniejsza część ekspozycji – grzyby trujące. 

 

A tu można powąchać zaskakujące niekiedy grzybowe aromaty. Grzyby o zapachu migdałów, śledzia – aż trudno uwierzyć. 

 

Pod szklanym kloszem - sromotnik smrodliwy. Gdyby nie klosz – goście bardzo szybko wychodziliby z wystawy zniechęcani dokuczliwym odorem padliny. 

 

Warto przyjrzeć się uważnie groźnym sobowtórom grzybów jadalnych. 

 

Grzyby mogą wyrosnąć nawet na szyszce. 

 

Dotychczas grzyby chronione pokazywaliśmy z oczywistych względów tylko na zdjęciach. W tym roku – prezentujemy żywe owocniki. Zebrane zostały na podstawie specjalnego imiennego pozwolenia RDOŚ w Białymstoku. 

 

Niektórzy goście robili osobistą dokumentację fotograficzną gatunków, które ich szczególnie zainteresowały. 

 

Również dzieci z zainteresowaniem oglądały puszczańskie grzyby. 

 

Żeby naocznie się przekonać, że grzyby mogą rosnąć na innych grzybach – niezbędna była lupa. 

 

 



 
  • Polish
  • English
home