Strona główna       Idea konkursu       Organizatorzy       Patronaty       Wyniki       Foto       Regulamin

KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ
Rok 2018                                                                                    Edycja 9
Regulamin konkursu wiedzy ekologicznej
„Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”

  1. Organizatorem Konkursu jest Białowieski Park Narodowy z siedzibą w Białowieży: Park Pałacowy 11, 17-230 Białowieża.

  2. Współorganizatorami Konkursu są: Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Suwalski Park Krajobrazowy (regionalne ośrodki koordynujące), Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży. 

  3. Konkurs jest objęty Honorowymi Patronatami: Biebrzańskiego Parku Narodowego, Narwiańskiego Parku Narodowego, Wigierskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, NSZZ Solidarność Region Podlaski, Starostwa Powiatowego w Hajnówce, Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Kuratorium Podlaskiego w Białymstoku. Patronat Medialny nad Konkursem objęło Radio Białystok.

  4. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół województwa podlaskiego: klas VII – VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów. 

  5. Organizator i współorganizatorzy Konkursu na potrzeby przeprowadzenia etapów powiatowych powołają Koordynatorów Powiatowych. Do nich będzie należało powołanie Powiatowych Komisji Konkursowych.

  1. Cele Konkursu: 
•  poszerzenie wiedzy ekologicznej,
• poznanie form ochrony przyrody w Polsce oraz walorów przyrodniczych podlaskich parków narodowych i krajobrazowych,
• uświadomienie różnorodności biologicznej Podlasia,
• zwiększenie wiedzy o najstarszym polskim parku narodowym, który chroni cenny las o charakterze naturalnym, jakim jest Puszcza Białowieska oraz o formach ochrony przyrody stosowanych na obszarze Puszczy,
• podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej: współistnienia społeczności lokalnych i obszarów cennych przyrodniczo, 
• uświadomienie konieczności zachowania szczególnie cennych przyrodniczo obszarów poprzez ochronę o charakterze międzynarodowym, m.in. poprzez organizację UNESCO.

  1. Konkurs przebiega w trzech etapach: etap szkolny, etap powiatowy, etap finałowy.

  1. Etap szkolny odbędzie się w dniu 27 września 2018 roku, w każdej ze zgłoszonych do Konkursu, szkole. Szkoły przesyłają zgłoszenia regionalnym ośrodkom koordynującym (BPN, Biebrzański PN, NPN, WPN, PKPK, ŁPKDN, SPK) do dnia 17 września 2018 r. 
  1. Konkurs na etapie szkolnym będzie polegał na rozwiązaniu testu o tematyce ekologicznej (z zakresu wiedzy przewidzianej podstawą programową). Test przygotowuje i dostarcza organizator.
  2. W każdej ze szkół biorących udział w Konkursie, Szkolne Komisje Konkursowe wyłonią spośród uczestników po trzy osoby (z najwyższą punktacją za rozwiązanie testu), które wezmą udział w etapie powiatowym. 
  3. Protokoły (kopie) z wynikami etapu szkolnego Szkolne Komisje Konkursowe są zobowiązane dostarczyć do właściwych Koordynatorów Powiatowych (wyznaczonych przez regionalne ośrodki koordynujące) do dnia 8 października 2018 roku (tego dnia protokoły muszą być w siedzibie Koordynatora Powiatowego).

  1. Etap powiatowy odbędzie się w dniu 26 października 2018 roku. Miejsce przeprowadzenia Konkursu na etapie powiatowym określi właściwy Koordynator Powiatowy Konkursu. 
  1. Konkurs na etapie powiatowym będzie polegał na rozwiązaniu testu o tematyce ekologicznej (z zakresu wiedzy przewidzianej podstawą programową poszerzonego o tematykę dotyczącą form ochrony przyrody, gospodarowania na obszarach objętych ochroną oraz turystyce na terenie obszarów cennych przyrodniczo). 
  2. Protokoły (kopie) z wynikami etapu powiatowego Powiatowe Komisje Konkursowe są zobowiązane dostarczyć do Organizatora Konkursu do dnia 31 października 2018 roku – tego dnia protokoły muszą być w siedzibie Organizatora, który w drodze weryfikacji zakwalifikuje uczestników (50-ciu uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki na etapie powiatowym) do etapu finałowego Konkursu. 
  3. Uczestnicy zakwalifikowani do etapu finałowego zostaną o tym poinformowani za pośrednictwem szkół oraz otrzymają dodatkowe materiały edukacyjne celem przygotowania do etapu finałowego Konkursu.

  1. Uczestnicy zakwalifikowani do etapu finałowego Konkursu są zobowiązani do przesłania pracy autorskiej w terminie do dnia 12 listopada 2018 roku (tego dnia praca musi być w siedzibie Organizatora) na adres Organizatora Konkursu – w postaci albumu lub prezentacji multimedialnej na temat (do wyboru): „Turystyka na obszarach chronionych, „za” i „przeciw” – na przykładzie parku narodowego lub krajobrazowego”, „Żubr – pomnik ochrony przyrody, symbol regionu Puszczy Białowieskiej wpływający na jego rozwój turystyczny” . Wskazane jest, aby praca zawierała materiał fotograficzny (maksymalnie 10 fotografii lub ilustracji). 
  1. Prezentacja multimedialna musi być zapisana wyłącznie w programie Microsoft Office PowerPoint jako „Prezentacja programu PowerPoint 97–2003 (*.ppt)” lub „Pokaz programu PowerPoint 97–2003 (*.pps)”. Uczestnicy nie posiadający oprogramowania Microsoft Office PowerPoint mogą zapisać prace w pliku PDF lub przesyłać prezentacje wydrukowane na papierze (1 slajd na 1 kartce formatu A4 jednostronnie, orientacja pozioma) z oznaczeniem kolejności slajdów.
  2. Prezentacja powinna zawierać maksymalnie 25 slajdów i należy ją przygotować bez efektów animacji (przejścia całymi slajdami). Płytkę (CD) z prezentacją należy podpisać imieniem i nazwiskiem – nie naklejać żadnych naklejek na płytki – i włożyć do papierowej koperty (dla CD/DVD). Kopertę należy podpisać, również imieniem i nazwiskiem, umieścić tytuł pracy oraz nazwę szkoły wraz z miejscowością. Prezentacje wydrukowane na kartkach należy podpisać imieniem i nazwiskiem, nazwą szkoły wraz z miejscowością.
  3. Praca autorska zostanie oceniona przez powołaną Komisję. Na podstawie oceny prac autorskich Komisja nagrodzi i wyróżni ich autorów – uczestników Konkursu. 
  4. Nie przesłanie pracy autorskiej przez uczestnika zakwalifikowanego do etapu finałowego w wymaganym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z dalszego udziału w Konkursie.

  1. Etap finałowy Konkursu odbędzie się dnia 29 listopada 2018 roku w siedzibie Organizatora Konkursu w Białowieskim Parku Narodowym. 
  1. Etap finałowy Konkursu będzie polegał na rozwiązaniu testu dotyczącego zagadnień ekologicznych, oraz zagadnień związanych z: przyrodą i ochroną Puszczy Białowieskiej i Białowieskiego Parku Na-rodowego, podlaskich parków narodowych i krajobrazowych, zagrożeniami różnorodności biologicznej i zasobów naturalnych Podlasia, problemami/zagadnieniami związanymi z turystyką na tych terenach
  2. Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora Konkursu sprawdzi odpowiedzi na pytania testowe i wyłoni co najmniej 10-ciu Uczestników Konkursu (z najwyższą, łączną ilością punktów uzyskanych z testu oraz ewentualnej dogrywki), którzy przystąpią do części ustnej w formie odpowiedzi na wylosowane zestawy pytań.
  3. Komisja oceni ustne odpowiedzi uczestników, zsumuje punktację (test + ewentualna dogrywka + część ustna) oraz ustali kolejność zwycięzców od 1 do 10 miejsca, którzy otrzymają cenne nagrody rzeczowe.

  1. Nagrody w Konkursie: za zajęcie 1 miejsca – telewizor; za zajęcie 2 i 3 miejsca – tablety; za zajęcie od 4 do 10 miejsca – namioty. Pozostali finaliści, jako upominki otrzymają: wydawnictwa książkowe, kubki/termosy z motywem przyrodniczym. Wszyscy finaliści otrzymają dyplomy.

  1. Testy na wszystkie etapy Konkursu przygotuje Organizator Konkursu we współpracy ze współorganizatorami.

  1. Wszelkie nieuregulowane w regulaminie sprawy rozstrzyga Organizator Konkursu.

  1. W trakcie trwania Konkursu treść Regulaminu Konkursu będzie dostępna na Stronie Internetowej.



DOKUMENTY DO POBRANIA

Zgoda na udział w konkursie i przetwarzanie danych osobowych dziecka