IDEA KONKURSU
Regulamin
Organizator
Współorganizatorzy
Patronaty
Sponsorzy
Etap wojewódzki

FINAŁ
"Obóz Młodych Naukowców"
 
 
"OBÓZ MŁODYCH NAUKOWCÓW"


Fragmenty pisemnych wypowiedzi uczestników zaczerpnięte
z "Dziennika wspomnień obozowych"

"...Na zawsze w naszej pamięci pozostanie wspomnienie o wspólnej integracji prowadzonej przez Panią Grażynę Kowalczyk. Wbrew pozorom - autoprezentacje, zapamiętywanie imion i rysowanie z zamkniętymi oczami to nic, w porównaniu z ostatnim zadaniem wymagającym od nas niebywałej sprawności fizycznej - w tajemnicy możemy powiedzieć, że najmądrzej jest być Radosną Kropelką (najmniej się męczy). ... Następnie mieliśmy przyjemność obejrzeć prezentację dotyczącą ekosystemu lasu naturalnego. ...Dowiedzieliśmy się o nim naprawdę sporo i była to wiedza fachowca....Później do akcji wkroczyły buty terenowe, ponieważ odkrywaliśmy walory przyrodnicze Obszaru Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego. ... jako młodzi naukowcy byliśmy wyposażenie w przyrządy, które miały na celu badanie różnych czynników środowiska naturalnego oraz ciekawie przygotowane karty pracy. Wieczór poświęciliśmy nocnym ptakom drapieżnym.... Z uwagi na niesprzyjającą aurę panującą tego dnia odbyliśmy jedynie zajęcia teoretyczne, z nadzieją na kontynuację spotkania z sowami w przyszłości. ..."

"...Dziś mamy drugi dzień obozu.... Przygody naszego dnia jak zwykle rozpoczęły się wcześnie rano, lecz miłym akcentem - mowa oczywiście o śniadaniu przygotowanym przez Panią Marysię Wołkowycką. ...Po śniadaniu udaliśmy się do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, gdzie miała się odbyć prezentacja na temat: "Rzadkich i zagrożonych gatunków ssaków drapieżnych Puszczy Białowieskiej". Wykład prowadził Pan Dr Krzysztof Schmidt. Uważam, że wykład był bardzo ciekawy. Po wykładzie udaliśmy się do Parku Pałacowego, gdzie odbyły się zajęcia praktyczne z urządzeniami telemetrycznymi. ... Przeszukiwaniom pobliskich krzaków oraz wymachiwaniom antenami nie było końca. Wyczerpujące poszukiwania nadajników zakończyły się sukcesem, a były to naprawdę świetne zajęcie. ...
...Po prezentacjach florystycznych wyszliśmy na zewnątrz ośrodka, gdzie poznawaliśmy różne rośliny, a także poszukiwaliśmy zaprezentowanych okazów na łonie natury. Naszym zadaniem było wykonanie przez każdego kartki zielnika. ...Dzisiejszy dzień uważam za udany i bardzo ciekawy..."

"...Dziś mamy trzeci dzień obozu. ...Zaczęło się od bardzo krótkiego, lecz interesującego wykładu o ptakach i ćwiczeń w terenie. Było to wyczerpujące, gdyż zajęcia zaczęły się o 5.00. ... Wszyscy byli zaspani, mimo to zaobserwowaliśmy takie ptaki jak: kowalik, zięba, sikora bogatka, mazurek. ... Później poświęciliśmy chwilę dla kultury i architektury - czyli cerkiew, skansen i Park Pałacowy ze wszystkimi jego sekretami. ...
Zawsze zastanawialiśmy się nad trybem życia Batmana. Dzięki Panu Dr Irkowi Ruczyńskiemu z Zakładu Badania Ssaków mogliśmy dowiedzieć się o nietoperzach wszystkiego! W nocy poszliśmy w teren. Słuchaliśmy odgłosów tych małych ssaków i śledziliśmy sowy. ... Były to jedne z najciekawszych zajęć terenowych podczas całego pobytu w Białowieży, gdyż na co dzień nie można się z tym spotkać, np. usłyszeć głosów nietoperzy. ...Jutro jedziemy na Wigry z nadzieją, że będzie tam równie ciekawie jak tutaj. ..."

" ...Trochę spóźnieni rozpoczęliśmy naszą przygodę w Wigierskim Parku Narodowym prezentacją o bobrach. Szczególnie podobał się nam film o tych zwierzętach. ... Drugą częścią były ćwiczenia w terenie. Podążaliśmy "Tropem bobrów" w Wigierskim Parku Narodowym. ... Wykonywaliśmy pomiary drzew wywróconych przez te gryzonie. Nas, "Młodych Naukowców" nie zraziły nawet chmary krwiopijnych owadów, kleszczy. Przeżyliśmy! I jesteśmy gotowi na kolejny dzień wrażeń!... Najbardziej podobał mi się pobyt w Muzeum w WPN, a szczególnie prezentacja multimedialna o rybach, ponieważ na te tematy wiedziałam niewiele, a dzięki poświęceniu pracowników obu parków mogłam nauczyć się czegoś naprawdę fajnego. ... Polecam też wszystkim zwiedzenie wystawy "Ocalić od zapomnienia", którą przygotowali pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego. ..."

"... Przemierzając Puszczę Białowieską, ten niesamowity skrawek ziemi, czułam się małą, nic nieznaczącą istotą, w porównaniu do roślin, które przecież tak dużo dla nas robią. Dają nam najcenniejszą rzecz - życie, a przecież my tak często nie szanujemy ich własnego. To niewiarygodne, jaką dobroć stworzyła Matka Natura, która jest również NASZĄ MATKĄ, pomimo że się jej tak często wypieramy. "Ostatni, tak duży fragment lasu naturalnego w Europie" - to słowa straszne, ale są cytowane właśnie dzięki człowiekowi! Nie możemy dopuścić do zniszczenia tego miejsca, bo jest ono niesamowite, jedyne w swoim rodzaju. Można to przeżyć spotkania z wieloma gatunkami zwierząt, dla których Puszcza jest jedynym domem. Nie można pozostać nieczułym wobec roślin, śpiewu ptaków, który nadaje temu miejscu szczególnego uroku. Sprawmy, aby kiedyś nie był to tylko "piękny" sen. ..."